Drag nedir? Drag yarışları şartları nelerdir?

Drag nedir? Drag yarışları şartları nelerdir?

Drag nedir, drag yarışları için aranan şartlar nelerdir? Drag’da en önemli etkenler, drag ve nos ilişkisi, Türkiye’de drag yarışları..

Düz ve asfalt zeminde otomobiller arasında düzenlenen 420 metrelik mesafeyi en hızlı bitirme yarışına drag denir. Drag yarışları Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de oldukça popülerdir. Fakat bu yarışlar çeşitli güvenlik önlemleri alınmadığı ve kontrollerin yapılmadığı takdirde ölümcül sonuçlar doğurabilir. Drag yarışlarının ülkemizde denetimsiz ve güvenlik önlemleri alınmadan sokaklarda ve caddeler yapılması sonucunda birçok kişi hayatını kaybetmiş ve sonucu olarak TOMSFED bünyesinde, oto drag kurulu kurulmuştur. Fakat bunlara rağmen sorumluk bilinci gelişmemiş bazı insanlarımız gece yarısı yolları drag pistine çevirmektedir.


Drag yarışlarına katılan sürücüler modifiyeli araçlarla katılmaktadır. Drag’da en önemli faktörlerden biri de Nos’tur. Yolun kısa olması sebebiyle en erken finish’e varmak için kaliteli bir nos sistemi gerekmektedir. Drag’da en önemli nokta ise kalkış ve ilk iki viteste erişilen hızdır. 3. vitese çıktığımızda nos’a ve gaza sonuna kadar yüklenebiliriz. Eğer bu sizde yaşamak istiyorsanız TOMSFED oto drag kurulu tarafından düzenlenen drag yarışlarına katılabilirsiniz. Katılacak araçlarda modifiye şartı aranmamaktadır.

Yayımlanma tarihi 22 Oca 2009 Okunma: 3.807
Benzer yazılar


1 yorum

  1. bedez

    küçük bir sorum var bir arkadaşımla idada meselesi oldu da drag da en önemli olucak şeylerden birisi ben vites attırma zamanlaması diye söylüyorum ama kendisi videtsin önemi olmadıgı söylüyor bi cvp yollarsanız sevinirim bilir kişi olarak !!

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.