Otomobil bakımı – araba bakımı

Otomobil bakımı – araba bakımı

Araç bakımı, yağ filtresi, bujiler, distribütör kapağı, hava filtresi, akü, sıvılar, karter havalandırma sistemi ve emniyet kemerinin bakımı hakkında temel bilgiler..

Aracımızın ömrünü uzatmak ve aracımızı korumak için her 30.00 km’den sonra bakımını yaptırmamız gerekir. Bu işlem sırasında arabanın bileşenleri incelenip gerekirse yenilileriyle değiştirilecektir. Ayrıca ayarları hatalı veya eksik ise arabanız için pekiyi sonuçlar doğurmayacağı için bununda düzeltilmesi gerekir buda daha fazla masraf demektir. Yapılan bakımlar sonucunda daha iyi bir gaz mesafesi sağlanabilmektedir.

Aracınızın bakımı sırasında ihtiyacınız olabilecek hadiseler aşağıda sıralanmıştır:

1. Kirli yakıt filtresi arabanın çalışmasında sorunlar çıkarır ve motorun çalışma düzenini bozma gibi olumsuz sonuçlara neden olur. Bu nedenle yakıt filtremizi değiştirmeliyiz.

2. Araçta kullanılan bujilerin kalitesiz olması sonucu çok yakıt tüketimi ve kullanımda sorunlar gibi problemleri ortaya çıkartmaktadır. Hatta bozulmalara bile sebep olabilmektedir. Bu nedenle ateşleme bujisi ve tellerini değiştirmeniz gerekir.

3. Distribütör kapağı ve bileşenlerinde meydana gelen bozulmalar sonucu nemlenmeye neden olmakta ve bunun sonucu olarak da metal kontaklar paslanmaktadır. Bunun sonucunda da motor ateş almamasına sebebiyet verip aracın teklemesine neden olur.


4. Yakıtı, motorun üstünde fark ettiğiniz zaman supap kapak contasını değiştirmeniz gerekmektedir.

5. Emniyet kemerlerinde aşınma ve yırtınma gibi fiziksel değişiklikler varsa bunları değiştirebilirsiniz.

6. Hava filtresinin kirli olması sonucu motora giden hava akışında sorunlar yaşanmakta ve motorun çalışmasında olumsuz sonuçlar doğurmakta ve beygir gücünde ya da yakıt tüketiminde olumsuzluklara sebep olabilmektedir.

7. Sıvı seviyeleri kontrol ediniz, sıvıda azalma varsa ihtiyacını karşılayınız. (Şanzıman, balata vb)

8. Akünüzün temizliğine özen gösteriniz.

9. Pozitif Karter Havalandırma sisteminde olan tıkanmalar sonucu motorun yanması sırasında ortaya çıkan gazla ve nem ile havanın içeri çekilmesini engellemekte ve bunun sonucu olarak da depoda delinme ve sulu çamur gibi olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.

Yukarıda verdiğimiz ipucular araç bakımında kullanılan en yaygın yöntemlerdir. Bu verdiğimiz ipuçları ile daha düzgün ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bu içerik araba bakımı, araba bakımları, araba bakımı nasıl yapılır, arabanın bakımı, araç bakımı nasıl yapılır, arabanın bakımları, tofaş şahin bakımı, araç bakımında neler yapılır, araba bakımı için yapılması gerekenler, araç bakımları, DAVİD BEKIM IN ARABASI, standart araba bakimlari, tofaş motor bakımı nasıl yapılır konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 26 Oca 2009 Okunma: 6.284
Benzer yazılar


1 yorum

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.