Süperşarj nedir? Supercharge motor modifiyesi

Süperşarj nedir? Supercharge motor modifiyesi

Süperşarj (supercharge) nedir? Süperşarj (supercharge) ne demektir? Süperşarjing (supercharging) nasıl yapılır? Süperşarj (supercharge) modifiyesi nasıl yapılır? Süperşarj (supercharge) modifiyesi neden yapılır? Süperşarj (supercharge) modifiyesi neye yarar? Süperşarj (supercharge) modifiyesi nasıl uygulanır? Süperşarj (supercharge) modifiye çeşitleri nelerdir? Piyasadaki Süperşarj (supercharge) modifiye uygulamaları nelerdir? Süperşarj (supercharge) ile turboşarj (turbocharge) arasındaki farklar nelerdir?

Süperşarj (supercharge) nedir? Süperşarj (supercharge) ne demektir?

Supercharge, ya da Türkçe okunuşuyla süperşarj, basit bir kompresördür. Süperşarj (supercharge) modifiyesi, dışarıdan gelen havayı basınçlı şekilde içeri püskürtmek amacıyla yapılır.

Süperşarj (supercharge) modifiyesi nasıl uygulanır? Piyasadaki Süperşarj (supercharge) modifiye uygulamaları nelerdir?

Süperşarjın iki farklı çeşitte uygulanması mümkündür. Süperşarj (supercharge) emme manifoltu ile throttle body arasına veya throttle body‘nin önündeki hava girişine monte edilebilir. Eğer süperşarj (supercharge) emme manifoltu ile throttle body arasına monte edilirse, enjeksiyon sisteminde mekanik bir değişiklik yapılmasına gerek kalmadan benzin akışının ayarlanması mümkün olur. Bu genellikle yarış otomobillerinde de tercih edilir. Süperşarj (supercharge) modifiyesi için Süperşarj (supercharge)ın  emme manifoltu ile throttle body arasına monte edilmesi daha pratik bir sistemdir. Eğer Süperşarj (supercharge) throttle body’nin önüne monte edilirse, gelen basınçlı havayı karşılamak için normalden daha yüksek basınçla yakıt püskürtülmesi gerekecektir.

Süperşarj (supercharge) ile turboşarj (turbocharge) arasındaki farklar nelerdir?
Süperşarjın içindeki kompresör çalışma gücünü yine motor kayışlarından ve dişlilerden almaktadır. Bu çalışma için süperşarj, turboşarja göre daha fazla güç gerektirir. Ayrıca süperşarjın sağladığı sıkışma sebebiyle motorun çabuk yıpranmasına sebep olmaması için, motor kompresyon oranı pistonların değişmesi suretiyle düşürülmelidir.
Süperşarj (supercharge) ile turboşarj (turbocharge) kıyaslaması

Süperşarj (supercharge) ile turboşarj (turbocharge) modifiyelerini kıyaslarsak, süperşarj (supercharge) uygulamasının daha fazla benzin tükettiğini söyleyebiliriz.

Aynı silindir hacminde ve aynı yanma odalarına sahip iki motordan, süperşarj uygulanmış olan motor aynı büyüklük içinde daha fazla sıkıştırma ile çalışacak ve daha fazla benzin yakacaktır. Buna karşılık turbo uygulamasındaki kadar yüksek güç veremeyecektir.


Süperşarj (supercharge) uygulamasının Turboşarj‘a göre avantajı ise Turboşarj uygulamasında, turbonun devreye girmesi için yanan gazın geri dönmesi ve türbünü doldurması gerekmesidir. Fakat süperşarj uygulamasında turbonun devreye girmesi için gereken zaman ve motor devri, süperşarjın devreye girmesi için gerekmemektedir. Gaz pedalına ilk basıldığı anda açılan süperşarj, en alt devirden itibaren gücünü gösterecektir. Fakat turbo kadar verimli olmamaktadır.

Sonuç olarak süperşarj (supercharge) ile turboşarj (turbocharge) modifiyelerini kıyaslarsak, ilk andan itibaren gücü hissetmek isteniyorsa, süperşarj (supercharge) uygulamakta fayda vardır. Ama turboşarjın devreye girmesi için bekleyebilirim diyenler için, tabii ki turbo şarj daha verimli bir uygulamadır.

Bu içerik süperşarj, süperşarj fiyatları, süperşarj nedir, Supercharge, super charge konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 26 Ağu 2008 Okunma: 4.722
Benzer yazılar


3 yorum

  1. lordmstf

    Süper şarj – turbo ile aynı anda çalışır mı?

  2. inan

    o kadar besleme 1 motora yapılmamalı tabi f1 araçları gibi sadece 1 kere kullanıp sonra yenisini koyucak motorun varsa yapmakta freesin:)

  3. Anonim

    arkadaşlar artık TSI denilen bi motor sistemi zaten ticari olarak piyasada var

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.