Telefonla araç sorgulama: SMS ile araç hasar bilgileri nasıl öğrenilir?

Telefonla araç sorgulama: SMS ile araç hasar bilgileri nasıl öğrenilir?

Almayı düşündüğünüz otomobilin tüm hasar, poliçe ödemesi ve bakım bilgilerini öğrenmek tek bir SMS ile mümkün. Otomobil sorulama nasıl yapılır? Cep telefonuyla araba sorgulamak için ne yapmalıyız?

Zar zor paranızı biriktirdiniz ve artık hayalini kurduğunuz ikinci el otomobili almak için galeriye ya da araba pazarına gittiniz. Ancak satıcıların yalanlarına kanarak temiz, kazasız, boyasız diye aldığınız araç  hiç de sandığınız gibi çıkmadı ve bütün birikiminiz heba oldu. Elbette böyle bir hadiseyi hiç kimse yaşamak istemez. İşte bu yüzden birazcık kontöre kıyarak hemen almayı düşündüğünüz aracın yanında tek bir SMS ile o aracın bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Sigorta Bilgi Merkezi

Sigorta Bilgi Merkezi’nin hazırladığı ve 2009 yılından bu yana hizmet veren ‘Otokontrol’ projesi ile bugüne kadar 2 milyon 132 bin kişi aracının durumunu cepten öğrendi.

Sistemde vatandaşın en çok hasar servisini kullandığını belirten yetkili kişi şunları söyledi: “Poliçe, kaza ve araç hasar geçmiş bilgileri böylelikle daha geniş bir kitle tarafından daha kolay bir şekilde erişilebilir hale getirildi. Çalışmayı daha da geliştirip artık vatandaş alacağı aracın pert olup olmadığını öğrenebilecek. 2000 yılından bu yana araçların sigorta şirketlerinde toplanan pert (hasarlı) bilgilerini topladık. İkinci el araçların 10 yıllık sürede ne gibi bakımları yapılıp yapılmadığı öğrenilebilecek.

SMS’le araç kaza, hasar ve bilgi sorgulama: Araç bilgilerine nasıl ulaşılıyor?


Sadece hasar bilgisini sorgulamak istiyorsanız telefonunuzun mesaj bölümünde HASAR yazıp bir boşluk bırakın ve ardından sorgulamak istediğiniz aracın plakasını yazın ve bu mesajı Turkcell 5664′e gönderin. Eğer aracın tüm bilgilerini sorgulamak istiyorsanız sadece aracın plakasını yazıp aynı numaraya SMS göndermeniz yeterli. Hasar bilgileri, 2003′ten itibaren sigorta şirketleri tarafından yapılan kasko trafik sigortası hasar ödemeleri ile sınırlı. Araç sorgulama servis ücreti 14 kontör. Kaza bilgisi sorgulama: KAZA yazıp boşluk bırakıp ardından plakayı yazıp Turkcell 5664′e göndermek yeterli. Bunun bedeli ise 10 kontör.

Elbette bu yöntemle sadece aracın resmi kayıtlarını öğrenebiliyorsunuz. O yüzden kesinlikle güvendiğiniz bir motor tamircisine ve kaportacıya aracı göstermeyi ihmal etmeyin. SMS ile araç sorgulamanın avantajı ise resmi olarak kaza yaptığı kayıtlara geçen bir aracı boşuna ustalara göstererek para ve zaman kaybını engellemek.

Bu içerik pert kaydı nasıl öğrenilir, hasar kaydı nasıl öğrenilir, arabanın pert kaydı nasıl öğrenilir, aracın pert kaydı nasıl öğrenilir, araç hasar kaydı nasıl öğrenilir, hasar kaydı nasıl sorgulanır, aracın pert kaydı nasıl sorgulanır, pert kaydı nasıl sorgulanır, hasar kaydı öğrenme, aracın hasar kaydı nasıl ögrenilir, araç nasıl sorgulanır, pert kaydi ogrenme, araba hasarı nasıl öğrenilir, araç pert kaydı nasıl öğrenilir, araç hasarı nasıl sorgulanır, aracın pert olup olmadığını öğrenme, araç hasar kaydı öğrenme, araba hasar kaydı nasıl öğrenilir, pert araç nasıl sorgulanır, aracın pert kaydını nasıl öğrenirim konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 08 Oca 2011 Okunma: 27.058
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.