Turbo modifiye nedir? Turbo fiyatları ve turbonun faydaları

Turbo modifiye nedir? Turbo fiyatları ve turbonun faydaları

Turbo sistemi içten yanmalı motorlarda bir aşırı besleme sistemidir. Turbonun görevi daha fazla soğuk havayı motora vererek performansı arttırmaktır. Motorda soğuk hava sıcak havadan daha yoğundur. Bu yüzden motordan içeri giren hava ne kadar yoğun olursa içerdeki patlama o derece şiddetli olur. Bu sayede de üretilen güç ve tork da fazlalaşır. Egzoz gazındaki atık enerjiyi kullanarak motora ekstra hava destekli güç sağlayan bir parçadır. Egzoz gazını ve birlikte gelen enerjiyi gerçekleştirdiği kinetik dönüşümle motora ek güç sağlama adına kullanır.

Turbo çalışma prensibi

Turbo çalışma prensibi

Aracında turbo olan bir motor, aynı büyüklükteki motordan 7 kata kadar daha fazla güç üretebilir. Turbonun araçta olması araca ani sollamalarda, ani hızlanmalarda ve performans açısından aracın yüksek seviyelerde güç üretmesini çok çabuk sağlar.


Bir motordan maksimum güç elde etmek istiyorsak ilk olarak bu işe turbodan başlamak gerekir. Turbo ne kadar güçlüyse onun motora verebileceği katkıda o kadar fazla ve çabuk olur. Ancak her şey motora turbo takmakla bitmez. Turbolu bir motor daha fazla benzin harcamaktadır. Bu özelliğini de göz önüne almak gerekir.

Turbonun avantajları: Turbonun faydaları nelerdir?

• Motorun gücünü ve torkunu maksimum seviyeye çıkarır.
• Dizel motorların yakıt tüketimini azaltır, egzozdan çıkan zararlı gaz atıklarının azalmasını sağlar.
• Daha küçük ve daha hafif motorların kullanılmasına olanak sağlar. Bu sayede araçlar daha hafif olur ve daha fazla verim sağlanabilir.

Ortalama bir turbo, 1 dk. içerisinde bir minibüsün iç hacmi kadar havayı dönüşüme uğratabilir. Turbolar bilinenin aksine yüksek sıcaklıkta daha verimli çalışırlar.

Turbo fiyatları ne kadar?

Turbo fiyatları 800 TL-2000 TL arasında farklılık göstermektedir.

Bu içerik doğan slx turbo fiyatları, şahin turbo fiyatlari, turbo modifiye, araç turbo fiyatları, turbo kit nedir, tofaş turbo fiyatları, şahine turbo fiyatları, turbo taktırmak ne kadar güç sağlar, turbo ne kadara takılır, turbo taktırma fiyatları, turbo fiyatları, tofaşa turbo takılırmı, tofas turbo taktirmak ne kadar, tofaş turbo kiti, tofaş turbo kit fiyatları, tofas sahin turbo nasil takilir ne kadar fiyati, şahin turbosu fiyatları, arabaya turbo fiyatları konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 01 Mar 2011 Okunma: 14.260
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.